Traktat antypandemicznego WHO CA+ – dokument A/INB/4/3 z dnia 1.02.2023 ma zostać przyjęty przez państwa na w maju 2024 roku. Posłuchajmy co mówią o nim europarlamentarzyści: Francesca Donato, Stasysa Jakeliunasa, Virginie Joron, Mislava Kolakusica, Sylvię Limmer, Roba Roosa, Ivana Vilibora Sincica i Cristiana Terhes.

Traktat, który ma zostać przyjęty w drodze sygnowania przez państwa członkowskie podlega ostatnim poprawkom. Zgodnie z przyjętym w grudniu 2022 r. podczas trzeciego spotkania INB terminarzem prac, w marcu 2024 r. państwa członkowskie powinny uchwalić wersję ostateczną tzw. traktatu pandemicznego WHO, który następnie zostanie przyjęty na 77. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia. W między czasie podobne regulacje wprowadzane są w Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne. Tutaj jednak pominięty został tryb ratyfikacyjny (http://stop-who.pl/milowe-kroki-w-strone-totalitaryzmu-panstwa-podpisuja-niebezpieczne-zmiany-who/)

Informacje o aktualnie toczących się pracach nad Traktatem: https://inb.who.int/

Informacja Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/postepy-w-pracach-nad-tzw-traktatem-pandemicznym-who-oraz-zmianami-miedzynarodowych-przepisow-zdrowotnych-2005–aktualizacja-informacji-stan-na-sierpien-2023-r

“W przypadku prac prowadzonych na forum INB podstawą prawną do realizacji zadań przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia jest instrukcja negocjacyjna dla delegacji polskiej do przeprowadzenia negocjacji konwencji WHO, umowy lub innego międzynarodowego instrumentu dotyczącego zapobiegania, gotowości i reagowania na pandemie, który byłby przyjęty na podstawie art. 19 lub innych postanowień konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zatwierdzona w styczniu 2023 r., przez Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego” – pisze ministerstwo na stronie.

Priorytetowy cel realizowany przez reprezentantkę naszego Ministerstwa Zdrowia (nadal jeszcze rząd PiS) Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MZ Katarzynę Drążek-Laskowską, która została wybrana do Rady Wykonawczej WHO (Executive Board – EB WHO) w Radzie Wykonawczej WHO to zdrowie cyfrowe! Nie należ się spodziewać, że reprezentacja naszego rządu będzie stanowić opozycję wobec regulacji traktatowych (https://www.gov.pl/web/zdrowie/przedstawicielki-ministerstwa-zdrowia-wybrane-do-wladz-who).

Poniżej projekt traktatu w wersji zero: